Výber vína na svadbu či oslavu

Chystáte svadbu a premýšľate, koľko fliaš vína kúpiť a aké druhy budú hosťom najviac chutiť? My vám s týmto predsvadobným problémom radi poradíme.

V článku sa dozviete:

  • Koľko vína je vhodné na svadbu zaobstarať
  • Ako trafiť správnu rovnováhu medzi bielym, rúžovým a červeným vínom
  • Najvhodnejší prípitok, ktorý vytvorí príjemnú atmosféru a pripraví chuťové poháriky hostí na slávnostné menu
  • Ako snúbiť jedlo s vínom
  • Zoznam dôležitých vecí, ktoré sú úzko späté s vínom, no ľudia na ne často zabúdajú

„Víno je jedným zo zážitkov každej svadby. Vhodne vybrané víno ako aperitív a na ďalšie popíjanie umocní slávnostnú atmosféru,  prispeje k dobrej nálade vašich hostí a spraví zo svadobného menu kráľovskú hostinu!“

Je isté, že pri plánovaní svadby alebo oslavy narazíte na otázku, koľko vína je vlastne potrebné kúpiť, aby ho nebolo zbytočne veľa a naopak, aby sa nevypilo moc skoro. Poďme sa spoločne pozrieť, ako zabezpečiť dostatok vína a zároveň vybrať tie správne vína, aby bol každý spokojný.

Najskôr sa pozrime na to, koľko je dosť?

Ak poznáte preferencie svojich hostí, tak máte vyhrané. Pokiaľ ale máte len odhadovať, ako veľmi víno hosťom chutí, môžete sa riadiť nasledujúcimi pravidlami. Vo všeobecnosti sa odporúča počítať minimálne s jednou fľašou vína na osobu, no ak vieme, že svadba / oslava potrvá dlhšie a naši hostia majú víno radi, množstvo odporúčame zdvojnásobiť.

Na prípitok počítajte s voľbou šumivých vín v množstve jednej fľaše pre 8-10 osôb. Kalichy na prípitok sa totiž plnia zhruba do polovice. (Musíme zdôrazniť, že víno musí byť správne vychladené a nalievané až v tesnom predstihu, aby nevyprchali bubliny!)

Ako zvoliť pomer bieleho, ružového a červeného vína?

V našich končinách sa pije viac bieleho, odporúčame pomer 3: 1, biele k červenému. (Na Slovensku je produkcia bielych vín k červeným cca 3:1, čo nám naznačuje všeobecné preferencie.) Ružové víno uprednostnite hlavne v lete. Ďalšou z možností je sa popýtať vašich hostí, akému vínu dávajú prednosť.

Prípitok - Základ dobrej nálady!

Hovorí sa, že prípitok je presne ten slávnostný okamih, ktorý musí sprevádzať víno s bublinkami, my s týmto výrokom plne súhlasíme. Je tomu tak preto, lebo ľahké suché šumivé vína príjemne povzbudia chuťové poháriky a naladia na nasledujúcu konzumáciu slávnostného menu, tu by sme ešte raz zdôraznili – dobre vychladeného

Snúbenie vína so slávnostným menu

Poďme sa spoločne pozrieť na základy párovania jedla s vínom a zopár našich odporúčaní.

Vzhľadom k tomu, že na svadbe / oslave sa vyskytuje veľa druhov jedál a typov občerstvenia, je dobré siahnuť po ľahkých chutných bielych vínach. Toto univerzálne odporúčanie zaručí úspech pri vychutnávaní si Vášho slávnostného menu.

Zaručene sa nepopálite, ak vyberiete suché vína odrôd Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Pinot blanc Rizling vlašský alebo Chardonnay.

Treba mať na pamäti, že čím vyššia je intenzita chute jedla, tým vyššia by mala byť intenzita chute vína. (Samozrejme s výberom vhodných vín Vám pomôžeme.)

Máte záujem oživiť biele vína aj červenými?

Červené vína sa výborne hodia k tmavému mäsu. Predstavujú príjemného spoločníka na zimné a jesenné svadby, kedy si hostia užívajú atmosféru s chutným červeným vínkom v kalichu.

Medzi univerzálne modré odrody patria: Cabernet Sauvignon a Frankovka modrá.

Z našej ponuky si môžete vybrať aj: Neronet SELECTION a Neronet.

LETNÁ ŠPECIALITA ROSÉ

Nebojte sa do svadobného / oslavného vínneho lístka zakomponovať aj ružové vína. Ide o nevyhnutný doplnok každej letnej svadby či oslavy a zaručujeme, že sa vypije ako prvé!

Suché ružové víno patrí medzi najuniverzálnejšie, veľmi ľahko kombinovateľné s rôznym jedlom, sú vhodné ku grilovaným úpravám bieleho mäsa, rybám a k šalátom.

U nás si môžete vybrať osvieživé Svätovavrinecké rosé suché a Svätovavrinecké rosé polosuché.

Dôležité detaily, na ktoré nesmiete zabudnúť:

  • Nezabúdajte na vhodné poháre na víno.
  • Ak plánujete pre hostí vytlačiť menu, nezabudnite zakomponovať aj vína.
  • Na stoloch by mal byť vždy dostatok vody.

Samozrejme s výberom vhodného vína k Vášmu menu a ďalšími otázkami Vám radi pomôžeme. Napíšte nám:

Kontaktujte nás, pripravíme Vám personalizovanú ponuku