SVÄTOVAVRINECKÉ - RosÉ 2020, polosuché

Svätovavrinecké je modrá muštová odroda viniču hroznorodého, ktorá nesie svôj internacionálny názov podľa mestečka nachádzajúceho sa vo Francúzsku v regióne Alsasko a to Saint Laurent. Používa sa na výrobu červených a ružových vín, ktoré svojou kvalitou potešia mnoho jazýčkov. Dodnes nie sú známi obaja jej rodičia, od roku 2000 je  vďaka génovej analýze s istotou známy len jeden rodič  a to Pinot Noir. Zato Svätovarinecké je jedným z rodičov veľmi úspešných odrôd ako sú Zwielgetrebe, André a Neronet.

Svätý Vavrinec ?!

Svätý Vavrinec alebo Vavrinec Rímsky bol jeden zo siedmich diakonov, ktorí boli umučení počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Valeriánom v roku 258. Svätý Vavrinec je patrón knihovníkov a archivárov a zároveň patrón odrody Svätovarinecké.

Naše lahodné polosuché Prevedenie Svätovavrinca

Náš polosuchý „Vavrinec“ sa radí medzi akostné, ružové polosuché,  odrodové vínka s CHOP (Chránené označenie pôvodu) s obsahom alkoholu 11,5%. Svoj domov má v pezinských vinohradov ležiacich v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, presne v Pezinskom vinohradníckom rajóne pri obci Limbach na hone Sahara. Kde vínko pobudlo oproti svojmu suchému súrodencovi o pár dni dlhšie. Vôňa je pôvabná, ovocná, môžeme v nej objaviť rôzne červené bobuľové ovocie s jemným jogurtovým podtónom. Chuť je oproti suchému Svätovavrineckému 2020 plnšia, čo je spôsobené prítomnosťou 12 g/l zvyškového cukru. Zvyškový cukor je príjemne trafený, vďaka čomu ide stále o šťavnatý Svätovavrinec s jemnými kyselinkami. Vínko je ľahko pitné, vďaka čomu sa určite uplatní, ako ideálny spoločník na celovečerné popíjanie s priateľmi.