Červené víno
Červené víno ľudia vyrábajú už asi 8000 rokov a za ten čas vzniklo viac než tisíc rôznych odrôd. Niet sa čo čudovať, prečo je červené víno také obľúbené po celom svete. Nejde iba o chuť a vôňu; červené víno je bohaté na antioxidanty a ďalšie látky prospešné pre ľudské telo. Moderná medicína neustále skúma vplyv červeného vína na ľudské telo. Pravidelné pitie v miernych množstvách údajne môže pomôcť predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení a predĺžiť život.
#ShowMore#
Červené víno vzniká fermentovaním hroznovej šťavy a dužiny, pričom sa tu využívajú aj šupky a jadierka. Práve zo šupiek sa do šťavy dostávajú vzácne látky ako fenoly, triesloviny a farbivá. Vďaka nim víno získava nielen svoju tmavočervenú farbu, ale aj plnú chuť a výraznú vôňu. Toto fermentovanie, ktorému sa hovorí aj kvasenie na šupkách, trvá jeden až štyri týždne. Po fermentácia nasleduje lisovanie a v ďalšom kroku sa šťava prečerpá do drevených sudov alebo nerezových tankov. Tu dochádza k zreniu vína.
V gastronómii všeobecne platí, že k výdatnému jedlu s intenzívnou chuťou by sa malo podávať rovnako intenzívne, zrelé a plné víno. Naopak, k ľahkým jedlám s jemnou chuťou patria rovnako ľahké a svieže vína, teda biele, prípadne ružové. Týmto jednoduchým pravidlom sa môžete riadiť pri výbere vína k pokrmom. Červené víno sa tradične podáva k mastnejšiemu a korenenému mäsu, napríklad bravčovému, hovädziemu, baraniemu, kuraciemu, ale aj ku kačacine alebo husacine. Opomenúť nesmieme ani steaky, divinu či klobásy. Okrem toho sa červené víno používa aj ako prísada do marinády na mäso pred jeho pečením alebo grilovaním. Zo syrov sú vhodné tvrdé zrejúce typy s výraznou chuťou, ako hermelín, čedar, parmezán, gouda.
V našej ponuke červených vín nájdete okrem iného Cabernet Sauvignon 2018 s nádhernou sýtou farbou a typicky ovocnou cabernetovou chuťou doplnenou o jemné taníny. Gurmánom odporúčame siahnuť po výnimočnej novošľachtenej odrode Neronet. Toto červené víno je krásne plné s výraznejšou štruktúrou a tónmi čiernych ríbezlí a višní.